26 marca 2022

2022-03-26-PT-1

26 marca 2022

Wpis nr 34

Cześć!

Poprosiłam znowu dziś pańcię, żebym mogła napisać w pamiętniczku, bo byłam w nowym, bardzo pięknym miejscu i chcę Wam o tym też napisać.

Musiałam dużo nowych wiadomości zapamiętać i szybciutko zapisać w pamiętniku, bo bałam się, że wszystko zapomnę, a bardzo chciałam Wam napisać o tym, czego się dowiedziałam.

Otóż pewnego wieczoru pańcia zdecydowała, że pojedziemy na wieczorny spacer.

Myślałam, że na Jasne Błonia, które już znam i bardzo tam lubię spacerować, ale się okazało, że pojadę w zupełnie nowe miejsce.

Byłam bardzo ciekawa i już się nie mogłam doczekać, bo pańcia powiedziała, że zobaczę Wały Chrobrego.

Hmm… Nie wiedziałam, rzecz jasna, co to znaczy te “wały” i ten “Chrobry”, ale wszystkiego się dowiedziałam, bo mi pańcia wytłumaczyła.

Ale od początku.

Najpierw pańcio zaparkował auto i wysiedliśmy. Poszłam sobie na trawkę powęszyć i potem już szliśmy na te wały.

I nagle zobaczyłam cudowny widok.

Ojej, jak tam było ślicznie!

Było już ciemno i księżyc świecił tak cudownie. A na tych wałach, to się okazało, że to jest taka piękna ulica, na której są cudne budowle i ławeczki i takie coś, co się nazywa tarasy.

Ojej!

Ależ tam było pięknie!!!

I widziałam z góry rzekę, która się nazywa Odra.

I statek, który się nazywa “Nawigator”.

I takie super świecące w oddali coś, co się nazywa “dźwigozaury”.

To są takie stare odrestaurowane (hmm…, to bardzo trudne słowo, ale mi pańcia wyjaśniła, że to znaczy “odnowione”)  dźwigi portowe.

I one są oświetlone. To są iluminacje. Hmm… to też bardzo trudne słowo, ale jeszcze dokładnie o tym przeczytam i się dowiem, co to jest. Ale to chyba jest związane ze światłami.

No i chodziłam po tarasach, tam są takie super schody.

Widziałam rozkwitające krokusiki!

Widziałam też pomnik. Ojej, to trudne bardzo, co to za pomnik. Musiałam poprosić, żeby pańcia mi to napisała: to jest pomnik autorstwa rzeźbiarza Ludwiga Manzla i przedstawia walczącego z centaurem Herkulesa.

Pańcia mi wytłumaczyła, że dawno temu Szczecin był miastem, w którym mieszkali Niemcy i ten pan rzeźbiarz był Niemcem.

A te Wały Chrobrego dawno temu nazywały się Tarasy Hakena, czyli takiego pana, który był w Szczecinie nadburmistrzem. Pańcia mi musiała to napisać, bo nie umiałam.

No i tam przy tych Wałach jest Urząd Wojewódzki i Akademia Morska, i Muzeum Narodowe, i są dwie takie miłe restauracje – Colorado i Columbus. One są w takich okrągłych placykach i z nich jest cudowny widok na Odrę i Łasztownię, i na te dźwigozaury. Pańcia mi powiedziała, że Columbus to jest ulubiona restauracja Wujka Mariusza, który znów nas odwiedzi wiosną albo latem i państwo zawsze tam idą z Wujkiem na kolację.

I jeszcze na samym dole tych Wałów jest fontanna, a zimą tam jest świąteczna dekoracja.

Bardzo prosiłam pańcię, żebym mogła pokazać Wam te Wały, ale pańcia nie miała ze sobą aparatu. W końcu się zgodziła i zrobiła zdjęcie telefonem, ale była bardzo niezadowolona, bo powiedziała, że wyszły byle jakie.

Ale ja bardzo prosiłam i w końcu mi pozwoliła je tu pokazać.

2022-03-26-PT-3

2022-03-26-PT-2

A ja Wam tu jeszcze wrzucę link, żebyście mogli sobie poczytać o Wałach Chrobrego i poszukajcie sobie w internecie zdjęć, bo warto to miejsce obejrzeć, a najlepiej zwiedzić: Wały Chrobrego

Prosiłam też pańcię o zdjęcia tych fajnych dźwigozaurów, ale pańcia powiedziała, że jak robiła porządki w zdjęciach to je usunęła.

Ojej, szkoda!

Ale możecie sobie poszukać w internecie, bo jest tam dużo cudnych zdjęć.

Ja znalazłam takie: dźwigozaury,ale trzeba trochę przewinąć stronę w dół, żeby je zobaczyć.

No i tyle o tych Wałach Chrobrego. Bardzo mi się tam podobało i państwo obiecali, że jeszcze tam będziemy spacerować.

SUPER!

A jeszcze Wam napiszę, że moje zdjęcie, które ilustruje ten post, to jest przez pańcię przerobione i to się nazywa “surrealizm”.

Hmm… nie wiem, co to jest, ale potem jeszcze się dopytam.

A ja sobie wtedy zrobiłam super zabawę, jak mi pańcia to zdjęcie zrobiła.

Państwo byli zajęci w kuchni czyszczeniem wykładziny i wynieśli wszystko do pokoju. Taką papierową torbę, w której się składa rzeczy na makulaturę też.

I ja sobie z tej torby wyjmowałam wszystko po kolei i darłam.

Ale fajnie było!

Cały pokój był zasłany podartymi papierami i kartonami.

EKSTRA!

A państwo się śmiali, że Tessa się nadaje do pracy jako niszczarka.

Hmm.. nie wiem, co to znaczy, ale sobie poczytam o tym i się dowiem. Może to coś fajnego jest?

I jeszcze Wam napiszę, że nadal zbieram patyki i przynoszę je do domu, bo to jest ekstra zabawa!

A na spacerku sobie często je gryzę. O, właśnie tak 😉

2022-03-26-PT-4

No i to już koniec nowych wiadomości ode mnie.

A jeśli chodzi o blog, to pańcia powiedziała, że bardzo się cieszy, że ma takich dobrych przyjaciół, którzy pomagają, bo dzięki temu blog zostanie i pańcia będzie dalej pisała, i ja też, i to jest super!

Jeszcze trochę brakuje do opłacenia tej jakiejś faktury, ale już nie tak wiele i pańcia mówi, że pewnie się uda zebrać całą kwotę.

A ja dziś już kładę się spać, bo bardzo jestem zmęczona.

Mówię Wam ładnie “dobranoc” i dziękuję, że czytacie mój pamiętnik.

Tessa

Ps. Jakby ktoś z Was chciał się do tego hostingu dorzucić, to może postawić pańci taką wirtualną kawę. Wrzucam Wam tu link do tej kawy: kawa dla pańci na hosting i dziękuję za to, że pomagacie wspierać ten blog 🙏🏻❤️

Posty powiązane

10 Replies to “26 marca 2022”

 1. Dzięki opowiadaniu Tessy wspomniałam moje wielokrotne jazdy do Szczecina z zabytkami, które konserwowałam. Miasto zawsze było dla mnie piękne, a wspomnienia też miłe.

  1. Cieszę się, że dzięki Tessuni mogłaś wrócić do miłych wspomnień 🙂

 2. No i cały komentarz mi wcięło, bo niechcący wyszłam z bloga,a komentarz nie był jeszcze zapisany. Trudno.
  To tylko bardzo serdecznie i cieplutko Cię pozdrawiamy i życzymy Ci wielu jeszcze pięknych wycieczek po Szczecinie i innych ciekawych miejscach. Życzymy Ci również, żeby Twoje nóżki były jak najdłużej zdrowe! Trzymaj się dzielnie Tessa! Ewa, Sławek i Molcia!💖🐕💖🌞🍀🌸💚

  1. Dziękujemy. Oj, wiele tych wycieczek jeszcze przed Tessą, więc łapki muszą być silne i zdrowe, żeby dać radę wszystkie ciekawe miejsca pozwiedzać i później jeszcze je opisać 😉 Pozdrawiamy!

 3. Dobrze kojarzę tę spacerową ścieżkę, Tessa! Trzeba będzie potuptać nią znów! 🙂

 4. Tessa jesteś świetną papierową przewodniczka Twoje wspomnienia pobudziły moją wyobraźnię i ciekawość 🙂Wały Chrobrego są piękne Jesteś świetną niszczarką 🤣 Buziaki ślicznotko 😘 Pozdrów Pańcię i Pańcia 🤗

  1. Cieszę się, że Tessa sprawdziła się w roli przewodnika. Pewnie jeszcze będzie opisywać różne ciekawe miejsca. Pozdrawiamy!

Comments are closed.