Ważka i Nowy Rok

wazka-i-nowy-rok

Inauguracja Nowego Roku dla większości osób staje się okazją do kreślenia noworocznych postanowień. Ja od kilku lat ich już nie czynię. Mój Nowy Rok zaczyna się bowiem każdego dnia, a znakiem odnowy, transformacji i zmiany stała się dla mnie ważka.

Ważka, wysmukła piękność, lekka i zwiewna, posiada nadzwyczaj bogatą symbolikę mistyczną, której przesłanie ugruntowuje się coraz bardziej w moim życiu. 

wazka-i-nowy-rok

Projekt logotypu: Andrzej Skorczyński

“Ważki przypominają, że jesteśmy światłem.
Wszyscy możemy to odzwierciedlić i zaoferować innym,
jeśli zdecydujemy się to zrobić”

Robyn Nola

 

Symbolika ważki: ODNOWA PO TRUDNYCH CZASACH

Rok temu uporządkowałam trudne emocje, które przez lata sączyły truciznę do mojego umysłu.

Pisałam o tym w tych postach: kamuflaż, spektrum, eksplozja, rezultat.

Zamieniłam też upiorne laboratorium umysłu na słoneczną krainę alchemii, w której odkryłam osobisty kamień filozoficzny.

Ciekawostka: ważka związana jest z trzema żywiołami: wodą, powietrzem i ziemią. Rodzi się w wodzie, życie przeżywa w powietrzu i umiera na ziemi.

Symbolika ważki: TRANSFORMACJA

Podsumowałam kilka lat życia, podczas których dokonała się moja transformacja. Zmiany, od których rozpoczęłam porządkowanie swej egzystencji przyniosły doskonałe efekty. Stopniowa eliminacja przedmiotów z przestrzeni osobistej przekształciła się z czasem w ścisły minimalizm, który z kolei zaprowadził mnie na ścieżkę weganizmu, prostoty i zen.

Ciekawostka: Japonia nazywana była onegdaj Wyspą Ważek (jap. Akitsu-Shima). Japończycy czczą ważkę jako istotę symbolizującą idealną równowagę w życiu.

Symbolika ważki: ROZWÓJ DUCHOWY

Mój umysł podążył w jasną stronę. Odkryłam ponownie dobroczynność medytacji, powróciłam do zgłębiania tajników aromaterapii i zaczęłam stosować w życiu nauki buddyzmu zen. Mój osobisty klasztor zen oddaje mi na co dzień nieocenione usługi. W nim odnajduję ciszę i spokój i czerpię z tego magicznego miejsca siłę do dalszej wędrówki po ścieżce życia.

Ciekawostka: W ruchu kulturowym New Age ważka jest symbolem duchowego przebudzenia i wzrostu.

Symbolika ważki: METAMORFOZA

Ważka rodzi się w wodzie. Przychodzi jednak dzień, w którym porzuca bezpieczną strefę komfortu i rozpoczyna lot ku przestworzom. Jej przeobrażenie staje się konieczne do otwarcia na nowe życie i spełnienie marzeń.

Opuściłam więc swoją strefę komfortu (zmiana pracy, a następnie odejście z nowej pracy i przeprowadzka na drugi koniec kraju), by ostatecznie dotrzeć do upragnionej niegdyś wolności.

Ciekawostka: Ważki jako jedne z nielicznych zwierząt opanowały doskonale lot wiszący. Potrafią latać we wszystkich kierunkach z prędkością powyżej 10m/s.

Symbolika ważki: WOLNOŚĆ

Żywioł powietrza, przypisywany mojemu znakowi zodiaku, to dorosłe życie ważki, kochającej nieograniczoną przestrzeń. Jako Wodnik i ja nade wszystko cenię wolność. Odcinam się więc od wszelkich trucizn, sączących w mój umysł jakikolwiek przymus. 

Wiosną rozpoczęłam cyfrowe porządki, rozmyślałam o sensie życia, by w chwilowym stanie zawieszenia oczyścić swą wirtualną biblioteczkę i jeszcze częściej wylogowywać się z pędzącego obok życia.

Ciekawostka: Niektórzy uważają, że ważka jest łącznikiem między światem żywych i zmarłych, a jeśli przysiądzie na kimś, jest to znak odwiedzin duszy zmarłej bliskiej osoby.

Symbolika ważki: ŻYCIE TU I TERAZ

Ważka, opuszczając sferę wody i wstępując w orbitę atmosfery, rozpoczyna tym samym swój krótki, efemeryczny żywot. Ulotność życia i jego niestałość są najlepszym powodem ku temu, by celebrować codzienność, cieszyć się chwilą i żyć tu i teraz, wykorzystując jak najlepiej każdego dnia dany nam czas. 

Zatrzymuję się więc jak najczęściej na pomoście życia, by niespiesznie sycić duszę darowanymi widokami. I staram się nie zapominać, że

“Myśli, emocje, nastroje i wspomnienia przychodzą i odchodzą,
podczas gdy fundamentalna teraźniejszość jest stale obecna.”
Pema Chödrön

Ciekawostka: Na świecie występuje około 6000 gatunków ważek. Młodzieńcze życie nimfy (postać larwalna) wynosi od sześciu miesięcy nawet do siedmiu lat, podczas gdy dorosła ważka dożywa zaledwie czterech miesięcy.

Symbolika ważki: INTUICJA

Odcinam się na bieżąco od toksycznych osób. Eliminuję z otoczenia negatywne energie. Zaczęłam ufać, że wszechświat sprzyja mi w dążeniu do spełnienia marzeń. 

Wciąż jednak rozmyślałam, jaki kierunek obrać i którą ścieżką podążyć w kontekście spełniania swoich pasji.

Wydawało mi się, że archetyp Poszukującej będzie wciąż rzucał swój cień na moją drogę życiową i nigdy nie odkryję swego powołania.

Jednak przełom roku przyniósł mi w końcu rozwiązanie. Zaufałam intuicji.

Ciekawostka: Według wierzeń Celtów ważki reprezentują wyobraźnię, jasne spojrzenie i spostrzegawczość.

Symbolika ważki: SAMOREALIZACJA

Dotychczas stałam na rozdrożu pomiędzy pisaniem a fotografią, ciągle nie mając pewności, która ścieżka jest mi przeznaczona. Rozpoczęte pisarskie projekty, poukładane w różnych warstwach iClouda raz po raz wabiły mnie ku sobie. Otwierałam kolejne pliki, wpatrując się w napisane słowa i z uczuciem ulgi zamykałam je ponownie, nie zapełniwszy bieli ekranu nowym tekstem.

Literackim spełnieniem pozostaje blog, gdzie będę kreślić swoje zuihitsu.*

Tymczasem prawdziwą namiętnością stała się dla mnie fotografia. Odważyłam się wreszcie na ukazanie światu swoich zdjęć, gdy zaczęłam tworzyć własne projekty na Behance.

Z radością odkrywam powoli tajniki makrofotografii i arkana programów do obróbki zdjęć. Po każdej sesji w plenerze nie mogę się doczekać chwili, w której otworzę swoje RAW-y i zacznę je wywoływać w cyfrowej ciemni.

Zaufawszy intuicji, chcę od tej pory realizować się w dziedzinie fotografii. Nie stoję już na rozdrożu, lecz podążam jasno wytyczonym szlakiem ku spełnieniu.

Ciekawostka: Ważka nazywana była kiedyś smokiem – Dragon, stąd jej nazwa: Dragonfly (latający smok).

Symbolika ważki: NIESKOŃCZONOŚĆ

Koło życia, o którym przypomina mi stalowa bransoletka, toczy się nieustannie. “Tu i teraz” jest mikroskopijnym przebłyskiem wieczności kosmosu. Zbieram więc pieczołowicie krople teraźniejszości i układam z nich swoją nieskończoność, pamiętając, że absolut ujawnia się w codziennych czynach, a w nich zawiera się nieskończoność.

Ciekawostka: Dla Indian ważka jest duchowym przewodnikiem.

Na ten rok ważka staje się i dla mnie duchowym mistrzem.

“A teraz powitajmy Nowy Rok
pełen rzeczy, których dotąd nie było.”
Rainer Maria Rilke

Katisha

*Zuihitsu (jap. 随筆 zuihitsu dosł. podług pędzla) – gatunek w literaturze japońskiej powstały w epoce Heian; rodzaj eseju, szkicu pisanego prozą, niepodlegającego określonym zasadom literackim. Zapiski te mają charakter luźnej wypowiedzi na dowolny temat – mogą zawierać wspomnienia, przemyślenia, osobiste wyznania, zasłyszane historie, anegdoty, opisy przyrody, listy rzeczy czy zjawisk, które zwróciły uwagę autora.
źródło: Wikipedia

Posty powiązane

16 Replies to “Ważka i Nowy Rok”

 1. Jaki piękny ten logotyp! Czy on jest specjalnie dla Ciebie nakreślony?
  Życzę Ci, Kasiu, wiele wolności, dobrej aury płynącej od otaczających Cię ludzi i setek przepięknych, fascynujących godzin przy fotografowaniu i przy pracy z obróbką.
  Pamietam z dzieciństwa ciemnię u nas w małej kuchni, z powiększalnikiem, wywoływaczem, utrwalaczem. I tę magię zdjęć, których zarysów wypatrywałam z otwartą buzią, podczas ich wywoływania (mój tata prowadził kółko fotograficzne, w domu ciągle się wywoływało zdjęcia).
  zdjeć.

  1. Dziękuję, Mag! Logotyp jest specjalnie dla mnie wykonany, a stworzył go mój mąż, który jest z zawodu grafikiem. Logotypy to jego specjalizacja. Serdecznie Ci dziękuję za piękne życzenia i ufam, że się spełnią, bo przecież wszechświat sprzyja naszym marzeniom, wystarczy się tylko otworzyć na dobro płynące z kosmosu. Ciemnia fotograficzna to z pewnością fascynujące miejsce. Nie miałam nigdy możliwości poznać tej strony fotografii, bo zaczęłam się nią interesować raptem niecałe dwa lata temu, a obróbką zdjęć tak poważnie dopiero niedawno. Dziś, w czasach cyfrowej ciemni, choć możliwości obróbki są niesamowite, nie ma już tego klimatu tajemnicy, którą wyjawiała ta stara ciemnia i analogowa fotografia. Wiele serdeczności, Kochana!

 2. Kasiu! Przedwczoraj, z ciekawości, czytałam krótki tekst o znaczeniu ważki w różnych kulturach. Z przyjemnością zapoznałam się z rozszerzonym znaczeniem tego owada, historią jego istnienia. I teraz, czytając Twój tekst pomyślałam o podobieństwach między Tobą i ważką. Teraz zrozumiałam, dlaczego na logotyp wybrałaś właśnie tę istotę. I choć Twoje życie jest zdecydowanie dłuższe niż ważki, to w symbolice jesteście podobne. Poza tym, mieniąca się różnorodnymi barwami, ważka bardzo mocno kojarzy się ze ścieżką, którą ostatecznie wybrałaś – z fotografią. Zdjęcia, które robisz, czy to czarno-białe, czy kolorowe, najczęściej też wykluwają się przez jakiś czas, by udoskonalone rozwinąć się jak ważka i blaskiem promieni słonecznych często radować nasze oczy, serca, dusze, wywoływać rozmaite emocje – od radosnych, przez refleksyjne, po smutno-melancholijne. Bo chyba taki jest krótki żywot ważki. Wierzę też, że Wszechświat zaczął Ci sprzyjać w realizacji nowych marzeń i planów. I przejawia się to nie tylko w cudownych fotografiach, ale i w stylu pisania bloga czyli zuihitsu. Ten styl jest bardzo inspirujący, sprzyjający refleksyjnym myślom i rozważaniom. Bardzo odpowiada mi styl zuihitsu. Podążaj tą ścieżką Kasiu, rozwijaj swoje umiejętności i zdolności idąc twórczo w tym kierunku. To dobra i piękna ścieżka. Warto odkrywać jej uroki, niespodzianki, nowe doświadczenia. Powodzenia Kasiu!💝💝💚

  1. Bardzo Ci, Ewuniu, dziękuję za piękny komentarz. Ważka, jako zwierzę mocy, przyszła do mnie intuicyjnie. I tej właśnie intuicji zaufałam, wybierając ostatecznie swoją życiową ścieżkę. Przeczytałam wczoraj, że ważka uczy nas odcięcia całego bagażu doświadczeń, by podążać w przestrzeń kosmiczną lekkim i wolnym od ciężarów przeszłości. Zrozumiałam, że ostatecznie mi się to udało i teraz mogę już “zdobywać przestworza”. Cieszę się, że moje zdjęcia Ci się podobają i tak mi miło, ze i zuihitsu przypadło Ci do gustu. Jesteś wrażliwą Duszą artystyczną i potrafisz spostrzec nawet ukryte głęboko piękno. Dziękuję, że jesteś, Ewuniu 💚💚💚

 3. Piękny wpis, harmonijny i spokojny jak woda leniwie płynąca przez wspaniałą łąkę pełną niebieskich ważek

  1. Kasieńko, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Cieszy mnie porównanie mojego tekstu do wody płynącej po łące pełnej… ważek 🙂 Uściski!

 4. Podoba mi się , jak rozwijasz ten blog. Co prawda treści już od początku były tutaj na poziomie, ale wizualnie jest to coraz bardziej uporządkowane, zminimalizowane, kompaktowe, czyste, lekkie i po prostu bardzo ładne! Wirtualne, a celne odzwierciedlenie Ciebie. Ta droga jest więc słuszna!

  Świetny tekst o ważce! Niechaj zatem zostanie ona Twym Duchowym Przewodnikiem, jak i na dobre zadomowi się jako ważny element logotypu tego bloga! 🙂

  1. Dziękuję, że od samego początku jesteś za mną, wspierasz mnie i motywujesz, doceniasz moje zdjęcia i teksty. Ja również widzę swój rozwój na przykładzie tej strony – od jej początków, poprzez szereg zmian, poszukiwań własnej ścieżki, aż po dzień dzisiejszy. Jestem tu dzięki moim Czytelnikom i cieszę się, że blog się rozwija.
   Ważka oczywiście zostaje jako element logotypu, a i w życiu poza Internetem pewnie niedługo będzie mi towarzyszyć w formie biżuterii albo grafiki. Serdeczności!

 5. Niby taka sobie ważka: delikatna i krucha, a ma tyle znaczeń. Świetnie Cię opisuje i podsumowuje Twoje dokonania.
  Genialny tekst 👏👍

  1. Dziękuję Ci, Oleńko! Dla mnie to odkrycie tylu znaczeń ważki też było zaskoczeniem. Miło mi, że mój tekst Ci się spodobał. Uściski!

 6. Ciekawe to zuihitsu. Nic o nim nie wiedziałam. Teraz sobie myślę, że ja też trochę tak piszę, niby opowieść, niby refleksje, ale może jednak nie o to w tym gatunku chodzi.
  Ważka jako latający smok i nieskończone tu i teraz oraz mistrz duchowy bardzo do mnie przemawia. Zachęca do odkrywania własnego mitycznego zwierzaka. Kim on jest ten zwierzak? Bardzo inspirujący Twój tekst o ważce 🙂

  1. Dziękuję, Aniu. Cieszę się, że tekst Cię zainspirował. Może Twój Narrator spotkał kiedyś ważkę? Zapytaj. Może też odkryjesz swojego mitycznego przewodnika? Powodzenia!

 7. Cudowna ta ważka. Nie przypuszczałam, że ma tak bogatą symbolikę. Teraz widzę, że pasuje do Ciebie, w pełni Cię dookreśla 🙂
  Uwielbiam Twoje wpisy. Niosą tyle spokoju i czułości.
  Wszystkiego pięknego na ten nowy rok 💙

  1. Dziękuję, Monia! Cieszę się, że moje teksty Ci się podobają. Poznałam tę bogatą symbolikę ważki dopiero niedawno i uświadomiłam sobie, jak wiele mam z nią wspólnego. Wszelkiego dobra dla Ciebie w tym roku 💙💙💙

Comments are closed.